Rezervácia vyšetrenia online

Okuliarové šošovky

Okuliare nikdy nebudú dobré bez špičkovej optiky...

V dnešnej dobe sú na zrak kladené stále sa zvyšujúce nároky. Dobrá zraková ostrosť je predpokladom úspechu nielen v zamestnaní, ale aj mimo neho. Málokto z nás si dokáže predstaviť život bez dobrého videnia a z tohto dôvodu by sme si mali svoj zrak chrániť a predovšetkým keď je to potrebné  jeho nedostatky korigovať.

Dnes už máme niekoľko možností, ako tieto nedokonalosti zraku (refrakčné poruchy) vyriešiť. Je však veľmi pravdepodobné, že tak ako v minulosti a súčasnosti, tak aj v budúcnosti budú najčastejším riešením refrakčných porúch ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus stále okuliare alebo presnejšie okuliarové šošovky.

Okuliarové šošovky, alebo laickejšie povedané  sklá sú základnou a zároveň hlavnou časťou samotných okuliarov. Práve oni sa podieľajú na lepšom videní. Ako už bolo spomenuté, použitím dioptrických okuliarových skiel korigujeme refrakčné chyby ako krátkozrakosť (myopia), ďalekozrakosť (hypermetropia), astigmatizmus alebo taktiež presbyopiu.

Aj napriek tomu, že samotné okuliarové šošovky sa už používajú a vyrábajú veľmi dlhú dobu, tak ich vývoj ide stále dopredu a najväčší svetový výrobcovia každý rok prichádzajú s niečím novým a lepším. Snahou je docieliť čo najlepšie a najpohodlnejšie videnie vo všetkých situáciách. 

Výber korekčných okuliarových šošoviek na prvý pohľad možno vyzerá jednoducho, ale opak je pravdou. Aby boli okuliare naozaj dobré a svojmu nositeľovi slúžili čo najlepšie a v každej situácii poskytovali pohodlné a ostré videnie, je potrebné vybrať tie najvhodnejšie práve pre konkrétneho nositeľa. Samotný výber závisí pritom na mnohých faktoroch ako dioptrická korekcia a iné očné chyby (prizma, aberácie vyššieho rádu apod.), účel a spôsob použitia, pracovné prostredie, okuliarový rám a ešte od rôznych ďalších individuálnych potrieb ich nositeľa. Potreby ľudí sa totiž líšia a podľa toho aj výber tých pravých šošoviek - napríklad, športovcovi pri výbere záleží na iných vlastnostiach ako tomu, kto okuliare potrebuje počas celého dňa alebo ich nosí ako módny doplnok.

Jednoohniskové okuliarové šošovky
Práve jednoohniskové okuliarové šošovky používa väčšina nositeľov okuliarov. Po celej ploche majú jednu dioptrickú hodnotu.

Multifokálne sklá
Ak chcete sa už dostali do veku, kedy začal byť problém s preostrovaním z diaľky do blízka a, tak práve multifokálne okuliare by mohli byť pre vás tým najvhodnejším riešením. Ako už samotný názov hovorí, multifokálne alebo inak viacohniskové okuliarové šošovky majú veľké množstvo ohnísk a dokážu tak korigovať rôzne vzdialenosť od čítania až po diaľku.

Pracovné - kancelárske okuliarové šošovky
Je to vlastne určitý typ multifokálnych okuliarových šošoviek určený predovšetkým do kancelárskych priestorov, poprípade pre ľudí, ktorí väčšinu dňa pracujú do vzdialenosti maximálne 2 - 2,5 metra a sú vo veku približne od 45 rokov vyššie. Ako už bolo spomenuté, fungujú na princípe multifokálnych skiel, ale nemajú korigovanú diaľku. Ich hlavným benefitom voči multifokálnym sklám je to, že obmedzenie zorného poľa je minimálne, netreba si toľko hľadať správnu pozíciu hlavy a videnie od cca 40 cm do cca 2,5 m bude bezproblémové a samozrejme bez potreby striedať okuliare. Rozsah daných vzdialeností sa dá individuálne upravovať podľa potreby nositeľa. Platí tú, že čím kvalitnejší typ pracovnej šošovky zvolíte, tým lepšie sa dá na mieru prispôsobiť. Významným benefitom je taktiež bezproblémový návyk, čo napríklad v prípade multifokálov nebýva vždy pravidlo. 

Individuálne okuliarové šošovky
Týmto označením nazývame najvyššiu triedu okuliarových šošoviek ( platí to pre všetky typy ako jednoohniskové, multifokálne, pracovné a iné.), ktoré sú vyrobené presne na mieru podľa parametrov a požiadaviek svojho budúceho nositeľa.

Fotochromatické, alebo po slovensky samozafarbovacie sklá
Samozafarbovacie okuliarové šošovky buď ľudia milujú alebo nenávidia. Dalo by sa povedať, že suplujú jak číre tak aj slnečné okuliare, čo je ale pravda len čiastočne. Takýto typ skiel sa zafarbuje predovšetkým v závislosti na intenzite ultrafialového žiarenia, čo však nedokážeme regulovať. Za normálnych podmienok sú v interiéry svetlé a vonku podľa potreby stmavnú. Avšak nie vždy to naozaj tak je.

Polarizačné sklá
Mnoho ľudí má stále predstavu, že polarizačné sklá sú tým najlepším, čo pri slnečných okuliaroch existuje. Skutočnosť je však trochu iná a vysvetliť všetko ohľadom polarizačných skiel by bolo aj na niekoľko strán. To teda urobíme v samostatnom článku. Takže len tak v krátkosti by sme spomenuli, že polarizácia má naozaj zmysel len v určitých konkrétnych situáciách ako napríklad pri šoférovaní za slnečného dňa, pri vode alebo na ľadovci. Naopak, sú situácie, kedy polarizačná úprava spôsobí viac škody ako úžitku. A taktiež veľkú rolu hrá aj samotná kvalita polarizačných skiel, kedy v prípade lacných lisovaných fólií s polarizačnou vrstvou by ste dokonca mohli očiam aj ublížiť.

Zrkadlové sklá
Trendom posledných rokov sa stali v prípade slnečných okuliarov zrkadlové sklá. Zelená, modrá, červená a mnohé ďalšie farby zrkadlových vrstiev mal a vlastne ešte má v ponuke každý výrobca. Je dobré si ale uvedomiť, že zrkadlová vrstva v zásade nemá žiadne praktické využitie, je vlastne len estetická záležitosť. Takéto sklá sú navyše náročnejšie na údržbu a výrazne náchylnejšie na poškriabanie. 

Sklá na šoférovanie
Vždy, keď šoférujeme, nútime naše oči vykonávať nejakú náročnú činnosť. Určite každý dobré pozná, aké nepríjemné je šoférovať pri zníženej viditeľnosti, v hmle, za mokra alebo na cestách odrážajúcich svetlo. Navyše musíme dávať pozor na ostatných účastníkov cestnej prevádzky, sledovať značky a vnímať množstvo ďalších podnetov. To dá očiam naozaj zabrať. Dnes už ale existujú riešenia aj na takéto situácie a je možné nechať si urobiť okuliare, respektíve okuliarové šošovky, ktoré nám pri šoférovaní budú pomáhať a šoférovanie sa stane bezpečnejším.

Sklá na počítač
Dlhodobé namáhanie zraku pri práci na počítači spôsobuje rozmazané videnie, únavu očí, bolesti hlavy a mnoho ďalších problémov. Navyše približne po 40.roku života tieto problémy vplyvom postupnej straty akomodoačnej schopnosti stále narastajú. Aj v týchto prípadoch ale existujú riešenia a správnou voľbou okuliarovej šošovky určenej na prácu s počítačom je možné dané problémy potlačiť.

Športové okuliarové šošovky

Všetky vyššie uvedené typy okuliarových šošoviek sa vyrábajú v rôznych kvalitatívnych úrovniach a s množstvom rôznych povrchových úprav, čo výber tej najvhodnejšej okuliarovej šošovky ešte viac komplikuje. Práve preto sme tu my, aby sme vám s výberom čo najlepšie pomohli a poradili.

O rôznych typoch skiel sa už čoskoro dočítate TU.

Okuliarové sklá môžu byť naozaj drahé, ale môžu byť aj skoro zadarmo

Položme si jednoduchú otázku. Prečo v niektorých optikách ponúkajú sklá zadarmo a v niektorých ich ponúkajú aj za niekoľko sto eur, v prípade multifokálnych skiel to dokonca môže byť aj viac ako 500 eur za jedno sklo? Odpoveď už je ale trochu zložitejšia a pre laika asi aj ťažšie pochopiteľná. Rozdiel je samozrejme v kvalite. Ale čo si vlastne máme pod slovíčkom kvalita predstaviť? Skúste čítať ďalej a všetko sa dozviete.

Vzhľad
Každý v prvom rade chce, aby okuliare dobre vyzerali a to znamená, že okuliarové šošovky nesmú byť nápadné, hrubé, nemali by veľmi zmenšovať alebo zväčšovať oči a ešte mnoho ďalšieho. Ak nemáte vysokú dioptriu, tak až tak veľký rozdiel medzi lacnými a drahými sklami byť nemusí.

Stenšenie
Stenšenie tak trochu súvisí s estetikou, ale je to samostatná kapitola. To aby sklá nevyzerali hrubo sa dá docieliť viacerými spôsobmi a nie len tým, že sa zvolí čo najvyšší index lomu. Opäť platí, že sa má zmysel vybrať okuliarovú šošovku vyrobenú na mieru, kde sa dá lepšie optimalizovať hrúbka predovšetkým podľa tvaru rámu, taktiež samotný rám môže mať vplyv na finálnu viditeľnú hrúbku a nakoniec významnú úlohu zohráva zábrus.  

Technológia výroby
Práve technológia výroby je to najdrahšie na každej okuliarovej šošovke

Zobrazovacie vlastnosti
Aby okuliarové šošovky mali čo najlepšie zobrazenie, alebo inak povedané, mali čo najmenej optických chýb, tak 

Povrchové úpravy
Ďalšou, finančne veľmi náročnou záležitosťou je nanášanie povrchových úprav ako tvrdenie proti poškriabaniu, olejofóbna a hydrofóbna úprava, antireflexná vrstva, filter modrého svetla, v prípade slnečných skiel to je polarizácia alebo zrkadlová vrstva. Ak teda chcete, aby okuliarové šošovky vydržali dlhšie bez poškriabania, aby sa ľahšie čistili a odpudzovali vodu a nečistoty, aby mali čo najvyššiu priepustnosť svetla a vlastne aby mali všetky možné ochranné vlastnosti, určite sa oplatí investovať. Ak to pre vás podstatné nie je, kupujte to najlacnejšie. 

Na záver vám dáme dve rady. 

1. Ak chcete niekde ušetriť, tak šetrite na ráme a nie na sklách.
2. Najdrahšie neznamená vždy najlepšie.

Ako vybrať tie najvhodnejšie okuliarové šošovky sa dočítate už čoskoro TU.

Optika Exklusiv

VISUM očné štúdio

 Adresa: Dunajská 25, 811 08 Bratislava, Slovenská republika
 Telefón: +421 2 544 104 93, +421 2 544 338 78
 Mobil: +421 905 450 973
 Email: info@optikaexclusiv.sk
 Pondelok - Piatok: 09:00 - 18:00
 Sobota: 10:00 - 14:00
 Nedeľa: Zatvorené

Copyright 2020 © OPTIKA EXCLUSIV spol. s r.o.

web: LL studio